Pomnik Niedźwiedzia Wojtka w Edynburgu z udziałem MCKB

03.09.2015

 

Wojtek Memorial Trust

 

2 września 2015 r. spod Strzegomia wyruszył transport granitu finansowany przez firmę MCKB. Surowiec zostanie wykorzystany pod budowę „Pomnika Polskich Żołnierzy i Niedźwiedzia Wojtka” w Edynburgu, który powstanie jeszcze w tym roku.

 

Firma MCKB propozycję wsparcia projektu otrzymała od Wojtek Memorial Trust. Dzięki udziałowi w przedsięwzięciu, marka przyczynia się do propagowania wiedzy o bohaterach II wojny światowej, w której niezwykły kapral-miś odegrał ciekawą rolę. 12 ton granitu, który utworzy podwalinę pod monument, przetransportował do Edynburga TIR zaprzyjaźnionej firmy spedycyjnej: Rudniccy-Magetra. Dzięki temu Niedźwiedź Wojtek wraz ze swoim kompanem – artylerzystą II Korpusu Polskiego gen. Andersa, „stanie” na polskiej ziemi.

 

Pomnik będzie wykonany z brązu w odlewni dzieł sztuki Powderhall Bronze Ltd. przez jednego z czołowych brytyjskich rzeźbiarzy, Alana Beattie-Herriota. Stanie w sercu historycznego centrum Edynburga, w zachodnim krańcu Ogrodów Princes Street. Teren pod statuę zaprojektował Raymond Muszynski z Morris & Steedman Associates, a nad całością prac czuwa Fundacja Wojtek Memorial Trust.

 

Historia kaprala Wojtka jest niezwykle interesująca. Był nieocenionym towarzyszem broni, który sprawdził się jako amunicyjny – przenosił w swoich łapach ciężkie skrzynie z pociskami artyleryjskimi, nigdy żadnej nie upuszczając. Ze swoją jednostką miś przeszedł szlak bojowy z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch (brał udział m.in. w bitwie o Monte Cassino), a po demobilizacji trafił do Wielkiej Brytanii i Szkocji. Jego jednostka została ulokowana w Berwickshire, gdzie miś cieszył się ogromną popularnością. W 1947 r. został ulokowany w edynburskim ZOO, w którym pozostał do śmierci w 1963 roku. Do samego końca przyciągał tłumy, a dawni koledzy z jednostki przeskakiwali przez barierkę, by – jak za dawnych wojennych lat, stoczyć z nim przyjacielski pojedynek w zapasach.

 

wmt5

« Aktualności